LSC logo

 

Teaching Faculty

Dean of Studies & Programme Leader: Robert Penman MA BA(Hons) PGCE

Teaching Faculty: Professional options

Images of Dance
Course Consultant: Doreen Wells, Marchioness of Londonderry
Boys’ Consultant: Adam Cooper
Artistic Director: Jennifer Jackson MA(Dist)
 
Intoto Dance
Course Consultant: Ben Duke
Artistic Director: Sue Booker
Assistant to the Artistic Director: Leesa Phillips
 
The Jazz Dance Company
Course Consultant: Anthony van Laast MBE
Artistic Director: Robbie O’Reilly
 
Seedtime
Course Consultant: Stephen Brooker
Artistic Director: Matthew Shaw BA(Hons)

 

Teaching Faculty

Benesh Movement Notation
Dr Francis Yeoh PhD MA LLB(Hons) Adv Cert Benesh Institute of Choreology

Choreography
Head of Department: Julia Gleich MA FRA
Kate Brown
Jo Meredith BA(Hons) PGDip

Classical Ballet
Head of Department: Nicola Bowden PDTC

Richard Bermange
Claire Cattle ARAD
Gilda Graepp BA(Hons) PDTC RBS DDT
Sarah Daultry
Laura Hussey
Jennifer Jackson MA(Dist)
Carrie Johnson
Hayley Macri
Jose Martin RBS (TC) Hons
Petal Miller
Leesa Phillips
Claire Robertson
Jane Sanig ARAD Dip PDTC
Alex Simpkins
Kate Swainston
Paul Farrell
Ben TribePaul Liburd MBE

Contemporary Dance
Head of Department: Sue Booker

Assistant to the Head of Department: Leesa Phillips

Luke Birch
Nuno Campos
Sarah Golding
Stuart Goodwin
Nathan Johnston
Susan Kempster
Hannah Kidd
Paul Liburd MBE
Ed Mitton
Kate Mummery
Wayne Parsons
Fuschia Peters BA BSc Counselling Dip
Buddy Watkins

Contextual Studies
Dean of Studies & Programme Leader: Robert Penman MA BA(Hons) PGCE

Head of Learning and Teaching & Senior Lecturer: Dr Lise Uytterhoeven PhD MA BA AHEA
Acting Head of Learning and Teaching & Senior Lecturer in Critical Studies: Dr Deveril MA(Dist)

Mike Dixon BA(Hons) BEd(Hons) FRSA
Moe Dodson MPhil BA(Hons) PGDip
Laura Erwin MA BA(Hons)
Julia Gleich MA MFA
Josephine Leask MA BA(Hons)
Erin Sanchez
Dr Francis Yeoh PhD MA LLB(Hons) Adv Cert Benesh Institute of Choreology

Acting
Norma Atallah
Jane Atkinson ADVS PGCert
Clare Bloomer
Jane Elson
Jonathan Floyd
Tony Timberlake
Gary Tushaw BA

Jazz Theatre Dance
Head of Department: Alison Desbois LISTD (MF) AISTD (MF)

Valentina Dolci
Paul Farrell
Rebecca Howell BA(Hons) AISTD
Philip Joel
Robbie O’Reilly
Cris Penfold BA(Hons) DTLLS
Elliot Powell
Karl Stevens DTLLS
Ali Temple
Anthony Whiteman AISTD

Street/Hip-Hop/Commercial Dance
John Graham
Christabelle Field
Carrie-Anne Ingrouille AISTD
Shaun Smith
Rhimes Lecointe

Partnering and Pas de Deux
Sunanda Biswas
Paul Liburd
Kate Mummery
Fuschia Peters BA BSc Counseilling Dip
Ali Temple
Ben Tribe

Pilates & Fitness:
Cherese Binedell
Astrid Donati
Laura Dredger
Aaron Dwyer
Hannah Grand
Kate Mummery

Singing
Head of Department: Jonathan Leese BA(Hons) LRAM

Jamie Anderson BA(Hons)
Graham Lappin
Pierina Penny BA(Hons)
Amelia Regnante
Matthew Shaw BA(Hons)
Zoe Stibi
Iain Vince-Gatt DipGSM LRAM LTCL

Tap
Scott Cripps
Alison Desbois LISTD (MF) AISTD (TF)
Philip Joel
Ashley Nottingham AISTD
Cris Penfold BA(Hons) DTLLS
Anthony Whiteman

Saturday Associate Programme
Head of Saturday Programmes: Cris Penfold BA(Hons) DTLLS

Ballet: Hazel Gold Dip RBS (TC) RAD RTS ARAD AISTD (MB, NB)
Contemporary: Jo Meredith BA(Hons) PGDip
Jazz: Ben Harris
Singing: David Preston-Butler

LSC Juniors
Ballet: Hazel Gold Dip RBS (TC) RAD RTS ARAD AISTD (MB, NB)
Contemporary: Jo Meredith BA(Hons) PGDip
Jazz: Ben Harris
Street Dance: Michael Peters
Singing: David Preston-Butler